Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

W przyszłym tygodniu, czyli 21.11.2016 roku (poniedziałek), w naszej szkole, przy okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień będziemy obchodzić „Dzień Tumbo”, czyli słonika, który od 10 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas lekcji zajmiemy się tematyką śmierci i żałoby. W Polsce co pół godziny dziecko zostaje osierocone przez jednego lub dwoje rodziców bądź rodzeństwo. Jest to problem ważny społecznie. Uważamy, że dzieci warto od najmłodszych lat uczyć rozmawiać o trudnych uczuciach związanych ze śmiercią. W przyszłości niestety ich nie unikną!

Co to jest „Dzień Tumbo”?

 

„Dzień Tumbo” to część programu „Tumbo Pomaga” Fundacji Hospicyjnej, którego celem jest wsparcie psychologiczne osieroconych dzieci i nastolatków. „Dzień Tumbo” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego celem – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Realizacja „Dnia Tumbo” daje możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób.

  • W klasach 3A I 3B p. Beata Kobiela i p. Joanna Mazurek przeprowadzą zajęcia na podstawie opowiadania pt. „Trzecie życzenie Tumbo”. Punktem kulminacyjnym zajęć jest przygotowanie urodzin słonikowi Tumbo.
  • Program jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Zajęcia edukacyjne w płynny sposób przeobrażą się w wydarzenie charytatywne, podczas którego dzieci w swojej szkole kwestują na rzecz dzieci osieroconych.

W jaki sposób przeprowadzimy „Dzień Tumbo”?

 Podczas tego dnia, na podstawie opracowanego przez Fundację Hospicyjną konspektu, odbędą sie  zajęcia w klasach dotyczące śmierci i żałoby.

  • Omawiając poszczególne części opowiadania pt. „Trzecie życzenie Tumbo”, dzieci poruszają zagadnienia dotyczące więzi rodzinnych, uczuć pojawiających się po śmierci i sposobów zachowania pamięci o zmarłych.
     
  • W bajce dzieciom pomagają dorośli i słonik Tumbo, a śmierć przyjaciela dzieci – gęsi Tiny jest pretekstem do podjęcia rozmowy o trudnych uczuciach. Dzieci mogą zidentyfikować się z bohaterami bajki, ale trudne tematy podane są w bezpieczny dla nich sposób.
     
  • Po zakończeniu zajęć wszystkie dzieci wspólnie przez cały tydzień kwestują na rzecz osieroconych dzieci.
     
  • Rozpoczęcie kwesty odbędzie się 22.11.2016 r.

Na co przeznaczone zostaną pieniądze z kwesty charytatywnej?

Wszystkie pieniądze pochodzące z kwest w szkołach przeznaczone będą na wsparcie socjalne i psychologiczne dzieci i młodzieży w żałobie, organizowane w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego od 10 lat przy Fundacji Hospicyjnej.

Fundacja Hospicyjna każdego dnia udziela psychologicznego wsparcia ok. 10 rodzinom w żałobie, a rocznie wspiera socjalnie ok. 800 dzieci osieroconych. Jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych, poruszających tematykę żałoby uczniów (ponad 300 przeszkolonych osób w Trójmieście w ciągu ostatnich 2 lat). Jest także twórcą pierwszego w Polsce kompleksowego portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży www.tumbopomaga.pl. Codziennie pomaga 200 chorym, dorosłym i dzieciom, w ramach Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Z kim można porozmawiać o żałobie dziecka?

 

  • Jeśli Państwa dziecko doświadczyło niedawno śmierci bliskiej osoby lub ma trudności z przeżyciem żałoby, zachęcamy do przekazania tych informacji wychowawcy oraz pedagogowi szkolnemu, by w sposób szczególny byli uważni na potrzeby dziecka podczas realizacji programu.
  • Jeśli ktoś z Państwa chciałby uzyskać więcej informacji, jak rozmawiać w domu z dzieckiem o śmierci i żałobie, prosimy o mail na adres info@tumbopomaga.pl lub telefon na infolinię programu „Tumbo Pomaga” (tel. 800 111 123). Informujemy także, że na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informator pt. „Żałoba – poradnik dla rodziców i opiekunów”.

 

Z poważaniem,
Beata Kobiela
Joanna Mazurek