Celem innowacji jest możliwość zapewnienia dzieciom z zespołem Downa nauki w formie edukacji włączającej przy zaspokojeniu wszystkich potrzeb: edukacyjnych, społecznych i rozwojowych. Z uwagi na współwystępującą w zespole Downa u uczennic biorących udział w innowacji niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, uczennice pracują zgodnie z indywidualnie opracowanym dla każdej z nich programem edukacyjnym na bazie podstawy programowej przeznaczonej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Innowacja przeprowadzana jest na poziomie klasy 5 według następującej siatki godzin:
  • zajęcia realizowane wspólnie z klasą w tygodniu – 6 godz. (muzyka, plastyka, technika, zajęcia z wychowawcą, religia, informatyka)
  • zajęcia realizowane w grupie poza klasą – 14 godz.
  • zajęcia rewalidacyjne indywidualne - 10 godz. (po 2 godz. na każdą uczennicę)
  • zajęcia logopedyczne indywidualne - 10 godz. (po 2 godz. na każdą uczennicę)
  • gimnastyka korekcyjna grupowa – 2 godz.
  • zajęcia rozwijające umiejętności matematyczne z pedagogiem specjalnym - 1 godz.
  • zajęcia o charakterze ruchowym – 1 godz.